Małe Q & A w fotografii ślubnej

Poniżej odpowiedzi na pytania, które zadajecie najczęściej podczas spotkań lub wiadomości e-mail. Jako fotograf ślubny często otrzymuję różne, ale te pojawiały się najczęściej. Jeśli pojawią się nowe podczas spotkań w mojej pracowni w Gdańsku lub online to na pewno odpowiedzi tutaj dopiszę.

 

1 – Raw czy Jpg?

Raw, chociaż często się zastanawiam po co:) dla mnie zdjęcie powstaje już w aparacie w programie są robione tylko kosmetyczne zabiegi.

2 – Pełna klatka ( mały obrazek, ff ) czy Crop

Obecnie pracuję w systemie pełnej kalatki, ale pracowałem również na aparatach typu pentax lub fuji, które były właśnie niepełną klatką i uważam, że to ma swoje zalety. Często zastanawiam się, czy nie wrócę właśnie do fuji ( kolorki z puszki są super ) np. X-t4

3 – jasne obiektywy pełnoklatkowe czy zoomy?

Jedno i drugie:) Na reportażu pracuję 28-75 + 35 1.4 oraz 50 1.4.

Nie lubię się ograniczać:) trzy aparaty oraz 3 ulubione obiektywy załatwiają sprawę:)

Do portretu w studio czy plenerze nieoceniony  85 1.4.

4 – Czy masz zabezpieczenie na ślubie w postaci dodatkowych aparatów.

Jak napisałem wyżej pracuję na trzy aparaty a każdy z nich ma dwa sloty kart pamięci, aby zminimalizować ryzyko utraty materiału.

5 – Jak jesteś ubrany na ślubie

Generalnie czarna lub biała koszula + czarne spodnie i casualowe buty.

Czasami jeśli mam możliwość koszula casualowa w drobny wzorek pasujący do sytuacji.

6 – Ile musimy czekać na zdjęcia oraz filmy z naszego ślubu. Czy jako fotograf ślubny obrabiasz je samy czy zlecasz komuś innemu.

Zdjęcia jak i materiały filmowe obrabiam sam, ponieważ to ja jestem na ślubie i wiem najlepiej jak powinno to wyglądać. Na materiały czeka się do 30 dni.

7 – Pracujesz sam? Czy podczas nagrywania filmu ktoś Tobie towarzyszy?

Wszystko zależy od sytuacji. Przy krótkim teledysku do 3 min pracuję sam.  Po 13 latach pracy na ślubach doskonale wiem kiedy mogę włączyć nagrywanie, aby zarejestrować materiał potrzebny do krótkiego filmu. Przy teledysku do 10 min mam zaufaną osobę, która nagrywa dla mnie potrzebny materiał.

8 – Ile wynosi zaliczka/zadatek

Zadatek wynosi 1000zł i jest płatny po podpisaniu umowy na konto.

9 – Czy za ślub i wesele w inny dzień niż sobota otrzymamy zniżkę.

To zależy, jeśli dla przykładu jest to piątek i Wasz ślub będzie w Katowicach a następnego dnia mam zlecenie w Gdańsku to nie. Jeśli jednak jest to piątkowe zlecenie 5km od domu a w dodatku zamiast pełnego reportażu jest on do 20 to jak najbardziej.

10 – Jaki masz styl pracy? Ustawiasz, reżyserujesz czy jesteś reportażystą?

Mój styl to mieszanka, podstawowy materiał jest czysto reportażowy, ale nic nie przeszkadza, aby podczas przygotowań lub sesji podpowiedzieć jak wyglądać najkorzystniej na zdjęciu.

11 – Czy używasz lamp błyskowych np w kościele? Jeśli tak to czy je rozstawiasz np. na sali czy używasz jednej na aparacie?

Mam mieszany styl, czyli na przygotowaniach lub kościele nie używam lamp. Za to na sali rozstawiam czasami lampy i mieszam kadry błyskane razem z tymi bez lampy.

12 – Nasi goście otrzymają w jakiś sposób nasze zdjęcia?

Jeśli wyrazicie aprobatę to przygotuje galerię na hasło z możliwością pobrania zdjęć.

13 – Czy jako fotograf ślubny masz jakieś wytyczne odnośnie swojej pracy.

Kącik na sprzęt, herbatę oraz niewielki poczęstunek załatwiają wszystkie moje potrzeby:)