Fotografia dziecięca – co i jak?

Fotografia dziecięca -Jak przygotować się do sesji?

Zacznijmy od początku, czyli wyboru klimatu sesji fotografii dziecięcej. Zdjęcia możemy wykonać w artystycznym  Fine-Art, w klimatycznej sesji czarno-białej, lub wersja klasyczna często wybierana jako pamiątkowe ujęcia. Po wyborze kierunku sesji możemy telefonicznie omówić sobie koncepcje.  Na tym etapie podpowiemy co zabrać i jak przygotować się do sesji.

FINE-ART

 

 

JAK PRACUJEMY Z DZIEĆMI?

Generalnie nie ma złotej zasady i w przypadku starszych pociech wystarczy chwila rozmowy, aby oswoić się z fotografem. Jednak przy fotografowaniu małych dzieci zaczynamy sesję od wykonania ujęć z rodzicem, aby dziecko oswoiło się z aparatem oraz fotografem. Stawiamy na to, żeby z dziecka wydobyć jego naturalność  dlatego pozwalamy na pełną swobodę podczas sesji. Dobrze jest jak młodsze dzieci zabiorą ze sobą ulubioną przytulankę, dzięki której do studia przemycą odrobinę swojego świata.

CZY JEST JAKAŚ ODPOWIEDNIA PORA DO FOTOGRAFOWANIA DZIECI?

Przy zdjęciach w studio wszystko zależy od wieku dziecka.  W przypadku dzieci do 3-4 roku życia, należy pamiętać, że każda minuta na sesji jest na wagę złota:) Dlatego najlepiej jak dziecko będzie wypoczęte a sesja odbędzie się w godzinach przedpołudniowych. Starsze dzieci już na sesji wytrzymają bez problemu 30min dlatego w tym przypadku można na sesje przyjechać w godzinach popołudniowych, ale trzeba pamiętać, że i w tym przypadku sesja może być po troszkę nużąca, dlatego ważne, aby dziecko było wypoczęte. Dlatego dni, w których ma zajęcia dodatkowe najlepiej wykreślić z listy. Musimy pamiętać, że aby zrobić dobry ujęcie musimy poświęcić naszą pełną uwagę dziecku, które czasami się wstydzi , krępuje dlatego proponujemy nie planować sesji pomiędzy ważnymi spotkaniami, bo sesja może się przedłużyć właśnie o czas potrzebny na adaptacje w nowym miejscu.

KLASYCZNA SESJA

 

 

JAK NALEŻY PRZYGOTOWAĆ SIEBIE ORAZ  DZIECKO DO  SESJI, ABY ZDJĘCIA WYSZŁY JAK NAJLEPIEJ?

POROZMAWIAJ Z DZIECKIEM 

Przed sesją warto porozmawiać z dzieckiem i o sesji, co się będzie działo oraz dlaczego to robimy . Najważniejsze, aby fotografia dziecięca była dla niego zabawą i przyjemnością, a nie karą i zmuszaniem. W przypadku młodszych dzieci  sprawdzają się rozmaite obietnice (np. że się gdzieś po sesji pojedzie, coś razem zrobi lub coś dostanie) dobrze również działa system zrobienia sesji dla….  ( np: zrobimy fajną pamiątkę dla babci/dziadka/cioci/siostry ) To działa i pomaga:)

FOTOGRAFIA DZIECIĘCA –  UBIÓR I WYGLĄD DZIECKA

Pierwsza i najważniejsza zasada to dziecko musi się czuć swobodnie i dobrze  w dobranych rzeczach, a jednocześnie będzie ładnie wyglądać.

Najlepiej wybierać materiały gładkie bez zbędnych nadruków czy święcących ozdób. Dobrze jest, aby kolory były bardziej matowe i stonowane.

Pamiętajmy, że dziecko może być ubrane podobnie do osoby dorosłej. W przypadku sesji typu Fine-Art najlepiej wybierać kolory wyraziste, ale nie błyszczące.

SESJA KLIMATYCZNA – CZARNO BIAŁA

CO ZABRAĆ ZE SOBĄ

Proszę przygotować dla dziecka jakieś ulubione przekąski, którymi w razie co zawsze można je przekupić:) oraz jakiś napój.
Ważne jest, aby nie oferować dziecku na „dzień dobry” bajki na telefonie lub tablecie, bo po wyłączeniu młodsze dzieci są często rozdrażnione. Jest to sposób ostateczny jak brakuje nam jakiegoś kadru a dziecko robi się już znudzone całą sytuacją.

INFORMACJE KOŃCOWE

Wszystkie nasze sesje odbywają się w Gdańsku ( studio ) nie ma możliwości dojazdu na sesję w inne miejsce. Proszę pamietać, że sesja ma być dobrą zabawą dla dziecka, a nie karą dlatego warto zadbać o odpowiednią atmosferę przed zdjęciami. Dobrze jest jak na sesję dziecięcą portretową przyjeżdża tylko jedno z rodziców. Dzięki temu dziecko skupia się na mniejszej ilości osób ( fotograf + opiekun) i jest bardziej skore do współpracy. Proszę pamiętać, że nie mamy poczekalni dlatego osoby postronne nie uczestniczą w sesji.  Przyjeżdżając na sesję dziecięcą skupiamy się na dziecku i staramy aby swoją uwagę na te kilka minut poświęciło na sesje:)

To tyle:) fotografia dziecięca jest fajna:) do zobaczenia!

ps: do sesji plenerowych polecamy